0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
ارتباط بین آسم و سلامت دهان و دندان


اخیرا در یک مطالعه ای که در مجله پریودنتولوژی منتشر شد، گفته می شود که افراد مبتلا به آسم تقریباً یک پنجم بیشتر احتمال دارد که بیماری لثه را تجربه کنند. تقریباً 235 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آسم هستند که آنها را دچار یک بیماری التهابی می کند و سبب باریک و ملتهب شدن مجاری تنفسی می شود. بنابراین علائمی مانند مشکل تنفس ، خس خس سینه ، سرفه و سفت شدن قفسه سینه را در پی خواهد داشت. همچنین این وضعیت می تواند باعث خشکی دهان شود ، که منجر به تجمع پلاک و بیماری لثه می شود. اگر مبتلا به آسم هستید ، مهم است که اقدامات لازم را برای مراقبت از سلامت دندان خود انجام داده و از به وجود آمدن بیماری پلاک و لثه جلوگیری کنید.
اجتناب از عوامل شایع آسم :
افراد مبتلا به آسم می توانند از به وجود آمدن علائم، جلوگیری کرده و با محدود کردن و اجتناب از در معرض بودن عوامل محرک ، از سلامت دندان خود بهتر محافظت کنند. عوامل محرک زیادی هستند که سبب تحریک آسم می شوند ، از جمله شرایط شدید آب و هوایی (رطوبت زیاد یا دمای پایین) ، مواد تحریک کننده هوا مانند دود و بخارات شیمیایی و مواد حساسیت زا مانند گرده ، شیر حیوانات و آفات خانگی. هوشیاری نسبت به علائم آفات خانگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا آنها اغلب می توانند به داخل خانه بروند بدون اینکه صاحبان خانه متوجه شوند. به ویژه سوسک ، جوندگان و ساس می توانند علائم آسم را تشدید کنند ، بنابراین مهم است که به طور منظم خانه خود را از نظر آلودگی بررسی کنید و در صورت لزوم با آن مقابله شود.
مشکل خشکی دهان :
اگر آسم دارید ، احتمالاً گاهی اوقات خشکی دهان را تجربه می کنید - که به آن Xerostomia نیز گفته می شود - بیماری که دهان بزاق کافی تولید نمی کند. خشکی دهان اغلب در افراد مبتلا به آسم اتفاق می افتد زیرا محدود شدن جریان هوا آنها را مجبور به نفس کشیدن از طریق دهان می کند. دارو های استنشاقی آسم با سرکوب غدد بزاقی و محدود کردن تولید بزاق ، باعث تشدید این وضعیت می شوند.این در حالیست که بزاق برای شستشوی باکتری های مضر دهان، ضروری است . خشکی دهان شرایط ایده آلی را برای پناه کردن باکتری های مضر و ایجاد پلاک به وجود می آورد - که منجر به بوی بد دهان ، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شود.  
جلوگیری از بیماری لثه :
خوشبختانه ، روش های مختلفی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها ، از سلامت دهان و دندان خود محافظت کنید و علی رغم آسم ، بیماری لثه را از بین ببرید. همیشه پس از استفاده از دستگاه استنشاقی ، دهان خود را با آب بشویید. حتی اگر ممکن است بعد از استفاده از آن مسواک بزنید ، که می تواند موثرتر باشد. استفاده از دستگاه استنشاقی که روی دندان و دهان راحت باشد بسیار مهم است ، زیرا بعضی از آنها بیشتر از سایرین مستعد ایجاد کردن پوسیدگی دندان هستند.  داروی استنشاقی الان شما حتی ممکن است با قند شیرین شده باشد تا خوش طعم شود. از پزشک خود بپرسید که آیا یک داروی استنشاقی مناسب دیگری موجود هست که جایگزین کند تا به شما در محافظت از سلامت دهان و دندان کمک کند؟ همچنین می توانید به دندانپزشک خود در مورد آسم خود اطلاع دهید و از آنها در مورد بهترین راههای مدیریت بهداشت دهان و بهداشت خود راهنمایی بخواهید . به عنوان مثال ، نوشیدن منظم آب در طول روز یک روش موثر برای جلوگیری از خشکی دهان است.  
در نهایت ، بهترین راه برای مراقبت از سلامت دندان شما این است که با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور مرتب ، بهداشت دندان خود را حفظ کنید. با وجود اینکه بیماری لثه قابل درمان است ، اما بدون شک بهترین روش ، پیشگیری است. با ابتکار عمل در مورد بهداشت دهان و دندان ، افراد مبتلا به آسم می توانند به راحتی لبخندی زیبا و سالم را در طول زندگی خود حفظ کنند.

منبع