پشتیبانی:87175266-021
بسته
(0) خریدها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  ملاحظات اخلاقی برای فن آوری های غربالگری کمکی

  ملاحظات اخلاقی برای فن آوری های غربالگری کمکی

  وبسایت دنسیکس: ملاحظات اخلاقی برای فن آوری های غربالگری کمکی

  مقدمه

  تشخیص زود هنگام ناهنجاریهای مخاطی دهان و دندان به طور بالقوه در نبرد با سرطان دهان ضروری است، زیرا حتی ضایعات کوچک و بدون علامت می تواند پتانسیل تبدیل به ضایعات بدخیم را نیز داشته باشد. هنگامی که تشخیص اولیه انجام می شود و مداخله و درمان مناسب انجام می شود، میزان مرگ و میر کاهش می یابد. از آنجا که آزمون های معمول غربالگری سرطان های مربوط به دهان پایه درسی برای برنامه های  درسی دانشگاه های دندانپزشکی هستند، متقابلا باعث میشود که نرخ زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان در حدود ۵ درصد از سال ۱۹۷۴ بهبود یابد و در حدود ۵۵ درصد متغیر باشد. چندین ابزار غربالگری بصری مختلف و روش های نمونه برداری با حداقل آسیب رسانی برای کمک به متخصصین در یافتن ضایعات مشکوک در مراحل اولیه توسعه و معرفی شده اند. از آنجایی که ضایعات کشف شده در این مراحل پیش نئوپلاستیک دارای پروگنوز نامشخص هستند، بحث های زیادی در مورد این که آیا درمان زود به هنگام به این افراد کمک می کنند یا خیر، وجود دارد. انتخاب متخصص بالینی برای استفاده کردن یا نکردن از دستگاه های غربالگری بصری باید براساس استدلال های اخلاقی عینی او صورت گیرد.

  هنر و علم دندانپزشکی از زمان معرفی هندپیس های با سرعت بالا در دهه ۱۹۵۰، بطور قابل ملاحظه ای از نظر تکنولوژی پیشرفت کرده  است. در واقع الگوهای مدیریتی مشکلات سابق به الگوهای پزشکی برای درمان دندان ها تغییر یافته است که شامل پیشگیری و مدیریت بیماری های دندانی میشود. کشف رابطه بین سرطان دهانی و بیماری های سیستمیک مانند پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) و بیماری پریودنتال و همچنین درک این که حدود ۷۵ % از سرطان ها مربوط به هنجارعمومی اجتماعی سیگار کشیدن همراه با نوشیدن الکل میباشد، آگاهی را نسبت به اهمیت آزمایش های غربالگری سرطان دهانی افزایش داده است. تکنولوژی به سرعت در حوزه غربالگری سرطان دهانی پیش می رود، و انواع کمک های دیداری (جدول ۱)را به فرد متخصص برای شناسایی و تشخیص زودهنگام ضایعات پیش بدخیم ارایه می دهد. هر فرد متخصص، به عنوان یک عضو از یک حرفه اخلاقی، باید از فن آوری های غربالگری سرطان های فعلی دهانی  آگاه باشد و انتخاب های منطقی، اخلاقی، و عقلانی را در مورد آن انتخاب کند.

  به رسمیت شناختن اهمیت بهداشت دهان و پیشرفت سریع در فن آوری، ممکن است در متخصصان در درمان حساسیت زیادی ایجاد کند. برنامه جامع مراقبت که "حق" بیمار است، موردی است که شامل کاربرد اصول اخلاقی در توسعه، پذیرش، و اجرای تکنیک های تشخیصی و مدیریت مناسب است. علم دندانپزشکی فرصتی برای بهبود مراقبت های بهداشتی فراهم می کند، اما هنر دندانپزشکی شامل ارتباط مناسب با بیمار و کاربرد اصول اخلاقی در هنگام درمان است. اصول اخلاق حرفه ای ADA زمینه ای را ارایه می دهد که چگونه کدها به صورت واقع گرایانه ارزش های فردی دندانپزشک را بازتاب می دهد.

  جدول 1: دستگاه های غربالگری بصری فعلی و

  اهداف آزمایش های غربالگری بصری

  نوع کارکرد

  عوامل اضافی

  منبع نوری

  سیستم

  فلوئورسنس

  -

  هالوژن

  VELscope Vantage

  فلوئورسنس و بازتاب

  -

  ال ای دی

  Trimira Identafi 3000 Ultra

  بازتاب

  شستشو با اسید رقیق TBlue630 برای رنگ آمیزی یافته های مشکوک

  قطعات شیمیایی معدنی

  Vizilite Plus

  بازتاب

  شستشو با اسید رقیق

  فیبرهای نوری دستی

  Microlux DL

  Orascoptic DK


  از آنجا که دندانپزشکی یک حرفه اخلاقی است که با اصول های هنجاری هدایت می شود، دندانپزشک ها موظف به انتخاب شرایط تشخیصی هستند که به آن ها اجازه می دهد " در زمان ارتباط با بیماران منصف و مراقب باشند."هرچند اختیار بیمار باید عامل اصلی در تصمیم گیری نهایی راجع به درمان های زود هنگام ضایعات بافت نرم باشد،اما دندانپزشک موظف است که ناهنجاری های بافت نرم را شناسایی کند.در حقیقت، سیستم دادگاهی این بیانیه را به طور مداوم به نفع بیمارانی که به خاطر سهل انگاری در غربالگری سرطان دهانی شکایت کرده اند، تایید کرده است و می گوید که دندانپزشکان باید به اندازه کافی زود تشخیص دهند تا از تغییرات بدخیم ضایعات dysplastic جلوگیری کنند. جامعه از اعضای حرفه دندانپزشکی، انتظار دارند که دندانپزشکان طبق هنجارهای خاص عمل کنند: مانند استقلال، عدالت، سلامت و نیکوکاری (جدول ۲).

  رویکردهای مختلف برای پیش گیری ممکن است نتایج مشابهی داشته باشند. در حقیقت، مشخص شده است که آزمایش های غربالگری سرطان دهان اگر به درستی انجام شده باشند به تنهایی برای تشخیص ضایعات بافت نرم مناسب هستند، که به طور کلی جزء استاندارد مراقبتی پذیرفته شده است. با این حال، این نظریه در مطالعات به چالش کشیده شد و نشان داد که تصویربرداری مستقیم فلورسانس با (Dental LED) در شناسایی ضایعات دیسپلاستیک که در همان بیمار با ریسک پایین مشاهده نشده بود، موثر بود. اگرچه تکنیک ها برای بررسی بصری نوری ده ها سال در مدارس دندانپزشکی آموزش داده شده است، اما میزان بقا برای سرطان دهانی از سال 1974 تنها در حدود ۵ درصد (از 5سال)  پیشرفت کرده است و در حدود ۵۵ درصد متغیر است. از آنجایی که مسئولیت حرفه ای شامل عمل به شیوه ای است که "سلامتی" را برای بیمار فراهم می کند، اصول اخلاقی باید بر همه انتخاب هایی که در مدیریت مراقبت وجود دارند، تاثیر بگذارد.

  جدول 2: تصمیم گیری در رابطه با اصول اخلاقی که در دندانپزشکی وجود دارد، بر اساس یکپارچگی و درک متقابل اصول اخلاقی استوار است.

  خلاصه اصول اخلاقی

  خودمختاری (خود حاکمیت) دندانپزشک برای تعیین مراقبت های مناسب برای بیماران خود آزاد است، اما دندانپزشک وظیفه دارد به حقوق بیمار در رابطه با تصمیم گیری و محرمانه بودن بیماری اش احترام بگذارد. بیمار باید به درستی به منظور تصمیم گیری در مورد بهترین منافع خود مطلع باشد.

  عدم آسیب رسانی: دندانپزشک وظیفه دارد که از آسیب زدن به بیمار خودداری کند، که به این منظور دندانپزشک نیاز دارد تا از دانش عملی فعلی و مهارت های پایه لازم برای تشخیص و ارائه مدیریت های بالینی مناسب جهت بیماری های مربوط به دهان را به خوبی بهره مند باشد.

  انجام کار به نحو احسن: دندانپزشک برای بهبود بیمار و ارتقای سلامت عمومی او وظیفه دارد.

  عدالت: دندانپزشک بر طبق روال معمول بالینی، باید رفتار عادلانه ای با طبقات معمول اجتماعی جامعه داشته باشد.

  صداقت: دندانپزشک وظیفه دارد با همکاران و بیماران، کاملا صادقانه و صحیح ارتباط برقرار کند و از به کار بردن تفاسیر اهانت آمیزی که براساس اختلاف عقیده بوجود می آیند و حقیقت ندارند خودداری کند.

   

  استقلال شامل حق انتخاب بیمار برای انتخاب و یا امتناع از درمان و حق دندانپزشک برای تصمیم گیری درباره مدیریت مناسب برای بیماران تحت مراقبت او است. این به این معنی است که دندانپزشک باید بیمار را از یافته هایش در مورد سلامتی بیمارش آگاه کند، پروتکل های تشخیصی پذیرفته شده را دنبال کند و گزینه های مناسب درمان را مورد بحث قرار دهد، که می تواند شامل ارجاع به متخصصان مناسب باشد. بیمار باید در تصمیم برای درمان دخیل باشد و مستلزم آن است که دندانپزشک یک آموزگار باشد و به بیمار در مورد یافته های خود و پیامدهای بالقوه درمان یا تعویق درمان اطلاع دهد. استقلال شامل تصمیم گیری بیماران و نیز تصمیم گیری دندانپزشک است. حق امتناع از درمان در اصل نوعی استقلال برای فرد متخصص است. با این حال، متخصصان خردمند می دانند که آن ها به طور قانونی مسئولیت درمان(ارائه شده یا نشده) را با متخصصی که بیمار را به او ارجاع میدهند به اشتراک میگذارند.

  عدالت مستلزم این است که متخصص قضاوت کننده نشود و نیز درک کند که بیماران به شدت از سرطان می ترسند و نمیدانند که پرنئوپلازی و دیسپلازی سرطان نیستند. بیماران معتقدند که دندانپزشکان در حال حاضر با دانش کاری خود از مهارت ها و تکنیک های دندانپزشکی مدرن و به روز بهره مند هستند. به همین دلیل است که حداقل آموزش به دندانپزشکان الزامی است. همچنین یک تعهد اخلاقی برای حرفه دندانپزشکی محسوب میشود. انتظار می رود که برای درمان بیمار در صورت نیاز به درمان بیشتر از مهارت دندانپزشک اول، ارجاع به پزشکان لایق صورت گیرد.. با این حال، این فرض که متخصصان دندانپزشک دانش یا مهارت های بیشتری نسبت به دندانپزشکان عمومی دارند ممکن است در موارد خاص نادرست باشند چون ممکن است نداشتن فن آوری غربالگری در فعالیت های خود برای آنها به یک نقطه ضعف تبدیل شوند. به عنوان مثال، ممکن است یک هنجارشکن، پیشنهاد کرده باشد که جراحان آن ها موظف به انجام نمونه برداری از ضایعات کشف شده با تکنولوژی های تشخیصی غربالگری نیستند و نباید احساس اجبار به رسیدگی آن ها داشته باشند. در چنین موردی، دندانپزشک عمومی احتمالا صلاحیت بیشتری برای انجام نمونه برداری نسبت به یک متخصص دارد.و میتواند امکان ارجاع به متخصص را نیز درنظر بگیرد.

   

  صداقت شامل قضاوت در مورد این که چه اطلاعاتی برای بیماران ضروری است تا انتخاب های آگاهانه درباره مراقبت آن ها انجام دهند. برای مثال، زمانی که یک ضایعه دهانی مشکوک پیدا می شود، متخصص بالینی مسئول است تا بدون ایجاد ترس بی مورد به بیمار اطلاع دهد که چیزی غیر عادی در دهانش کشف شده است. برای بیمار تشخیص قطعی بیماری تا زمانی که نمونه برداری انجام نشود درست نیست. با این حال، این موضوع کاملا اخلاقی است و همچنین پرسیدن در مورد اعمال جنسی بیمار به منظور بررسی سوابق پزشکی و ارتباط آنها با HPV و دیسپلازی ضروری است.

  همدلی و همدردی دندانپزشک با بیمار در عمل به شیوه ای اشاره می کند که سلامت بیمار را تهدید نکند و از آسیب رساندن غیر ضروری به او و جامعه اجتناب کند. به عنوان مثال، تصمیم به عدم استفاده از فناوری های غربالگری در تشخیص سرطان دهان ممکن است براساس مقالاتی انجام شود که منجر به تعدادی جواب مثبت کاذب غیر قابل قبول میشود و نمونه گیری های غیرضروری را در پی خواهد داشت که منجر به آسیب غیرضروری به بیمار میشود. با این حال، می توان اینگونه استدلال کرد که چنین وضعیتی منجر به تاخیر در تشخیص در زمانی می شود که مدیریت زودتر بیماری می تواند زندگی  بیمار را نجات دهد. تا کنون مواردی توصیف شده اند که در آن دیسپلازی با کمک یافته های تصویری تشخیص داده شده  است که با چشم غیر مسلح به تنهایی در زیر نور سفید دیده نمی شوند. علاوه بر این، گزارش شده است که دیدن حاشیه های دیسپلاستیک به کمک بعضی از دستگاه ها نسبت به تلوئیدن بلو با دقت بیشتری امکان پذیر است.

  تصمیم گیری اخلاقی باعث کاهش گرایش به درمان بیش از حد می شود. گزارش زیر، اصول اخلاقی برای پیاده سازی فن آوری غربالگری بصری را در فرآیند آزمایش غربالگری سرطان های مربوط به دهان نشان می دهد. اگر چه VELscope Vantage دستگاه غربالگری انتخابی در این مورد خاص بود، این منطق برای هر ابزار غربالگری بصری مشابه است.

   

  گزارش مورد:

  بیمار خانم ۴۵ ساله بدون سابقه مصرف دخانیات که سابقه برداشت رحم به علت دیسپلازی اپیتلیال گردن رحم داشته است. او سابقه رابطه جنسی با چندین مرد را نیز گزارش داد که در حال حاضر، او با داشتن یک همسر، رابطه بلند مدت با یک شریک بدون سابقه شناخته شده از بیماری های مقاربتی داشته است. به غیر از این مورد سابقه پزشکی او چندان قابل توجه نبود.

  شکل 1: طی آزمایشات و معاینات حفره ی دهانی این فرد، یک ضایعه ی رشد یافته در قسمت جلویی لوزه یافت شد.

  شکل 2: رنگ آمیزی نارنجی فلورسنت که توسط فلوئورسانس مستقیم بافت تصویربرداری شده، کلونیزاسیون باکتریایی را نشان می دهد.

  یافته های عینی:

  در طول آزمایش های مربوط به دهان، یک ضایعه برجسته بدون پایه صورتی رنگ در قسمت جلویی لوزه سمت چپ مشاهده شد، که در واقع این ناحیه برای ایجاد کارسینوما ( سرطان مربوط به بافت پوششی) سلولهای سنگفرشی شایع است. به نظر می رسید که این ضایعه حدود منظمی داشته باشد. همچنین اینکه بیمار رفلکس gag جزئی داشت البته بدون هیچ سابقه ای از درد یا خارش در گلو. ضایعه نرم و برجسته و ثابت به نظر میرسید(شکل ۱).

  تصویربرداری مستقیم فلورسانس تحت بزرگنماییx 3.8 با hires Plus loupes  و روشن کردن نور سفید با چراغ LED انجام شد و نشان داد که کلونیزاسیون باکتریایی قابل توجهی صورت گرفته است. ناحیه مشکوک تحت فشار متوسط وارد شده به وسیله پروب پريودنتال سفید نشد. به نظر می رسد در فقدان فلورسانس ضایعه به اندازه کمتر از یک میلی متر از پایه در محدوده مرزی محدود می شود. (شکل ۲).

  ارزیابی پاپیلوما

  بیمار تصمیم گرفت که به دلیل ملاحظات مالی ویروس HPV در نمونه بررسی نشود. بیوپسی گزارش داد که حاشیه های برش(نمونه برداری) نیز سالم هستند.

  برنامه

  بیمار اطلاع داشت که "یک ناحیه مشکوک" در طی معاینه ما در یک محدوده با ریسک بالا پیدا شده است. او ۱۴ روز بعد مورد ارزیابی قرار گرفت. هنگامی که ضایعه در زمان پی گیری بدون تغییر ظاهر شد، بیمار برای بیوپسی اکسیژنال انتخاب شد و یک نمونه به دست آمد و به آزمایشگاه پاتولوژی (آسیب شناسی) دهانی ارائه شد. VELscope برای کمک به ارزیابی حاشیه برش مورد استفاده قرار گرفت و ضایعه با حدود ایمن به عمق بافت ۲ mm و حدود ۲ میلی متر به بافتی که فلورسانس بافت طبیعی را نشان می داد به طور کامل برداشته شد. آموزش و مشاوره در مورد انتقال HPV به بیمار همراه با اطلاعات آموزشی در مورد فعالیت های جنسی دهانی امن تر به بیمار داده شد و بیمار برای پی گیری وضعیت ناحیه بیوپسی در ۷ روز مراجعه کرد. که مشخص شد ترمیم بافت قابل توجه بوده است.

  منطق اصول اخلاقی

  استقلال: متخصص بالینی تصمیم به استفاده از تصویربرداری مستقیم فلورسانس بافت به عنوان یک دستگاه غربالگری جانبی میکند، زیرا این سیستم تحت حمایت بیشتر مقالات چاپ شده در زمان آزمایش بود. همچنین اینکه طبق تجربیات بالینی ، این سیستم غربالگری بهترین و راحت ترین سیستم غربالگری برای بیمار بود و میتوانست طی مراجعه های مکرر به راحتی از آن استفاده کرد. بیمار به طور واضح در مورد ضایعه از طریق مستندات تصویربرداری دیجیتال و فوری با استفاده از MagnaVu PSII ( بزرگنمایی ویدیوهای دندانپزشکی) همانطور که در جاهای دیگر توضیح داده شد، مطلع شد. بیمار با دقت در مورد احتمال پاپیلوما، امکان تبدیل به carcinoma (سرطان بافت پوششی) در صورت درمان نشدن، و خطر انتقال احتمالی HPV به شرکای جنسی نیز آموزش داده شد.

  اطمینان: تنها براساس آزمایش غربالگری مراقبت و درمان زودهنگام تجویز نمیشود. بیمار مطلع شد که از فن آوری جانبی برای افزایش دقت معاینات مربوط به دهان استفاده شده است. همچنین اینکه بیمار مطلع شد  سیتولوژی یک روش غربالگری ثانویه است و تشخیصی نیست. یافته های آزمایش سیتولوژی برای آموزش به بیمار مورد استفاده قرار گرفت.

  عدم آسیب رساندن به صورت غیرضروری به بیمار: اگرچه ممکن است بگویند که فن آوری های غربالگری منجر به تشخیص های مثبت کاذب و غیر ضروری می شوند، اما متخصص بالینی در این مورد خطر مثبت کاذب بودن را نسبت به نتیجه منفی کاذب در غربالگری معمولی، براساس تحقیقات و تجربه خودش، در نظر میگیرد. یک پروتکل مناسب برای رد کردن التهاب و به حداقل رساندن جواب مثبت کاذب پس از آن انجام شد. اگرچه باور عمومی این است که پاپیلوماهای دهانی معمولا بی خطر هستند، اما بیوپسی تایید کرد که این ضایعه بافتی طبیعی نیست و به همین دلیل جواب مثبت کاذب نیست.

  نیت خوب: متخصصین بالینی به شدت معتقدند که تشخیص زودهنگام ضایعات پیش بدخیم، از طریق مداخله زودهنگام باعث میشود که بیمار جان خود را از دست ندهد. حتی با وجود اینکه بیمار تصمیم گرفته آزمایشات مربوط به تعیین نوع ویروس HPV را انجام ندهد، مداخله از طریق آموزش ممکن است شانس انتشار HPV را به شرکای جنسی اش کاهش دهد، که به نفع جامعه است. برداشت کامل ضایعه به عنوان بهترین درمان برای بیمار به دلیل ظاهر غیر معمول بالینی و مرزهای ضایعه در یک منطقه با ریسک بالا در یک بیمار که چندین ریسک فاکتور دارد انجام شده است.

  عدالت: پزشک با تظاهرات بالقوه ضایعه پیش بدخیم، به طور کامل به بیمار آموزش های لازم را داد و همچین محض احتیاط او را به یکی از همکارهای ماهر و باسواد خود به منظور تشخیص قطعی ارجاع داد و به بیمار نیز تعهد قانونی ارائه کرد.

   

  صحبت نهایی

  در عصر حاضر با پیشرفت سریع تکنولوژی در زمینه تشخیص زودهنگام سرطان، و شیوه های به ظاهر تهاجمی بازاریابی فروشندگان این نوع فن آوری ها، پزشکان باید تصمیم بگیرند که آیا استفاده از تکنولوژی غربالگری براساس اصول اخلاقی و مقالات قابل قبول و تجربیات همکاران قابل اعتمادشان لازم است یا خیر. واقعیت این است که معاینات معمولی سرطان های دهانی به تنهایی نرخ بقا را به میزان قابل توجهی در طول ۵۰ سال گذشته بهبود نداده است و هر ابزاری که این امکان را ایجاد کند که غربالگری سرطان بهتر انجام شود، براساس اصول اخلاقی حرفه دندانپزشکی باید مورد استقبال قرار گیرد.

  انصراف از نظر
  آرشیو بلاگ