پشتیبانی:87175266-021
بسته
(0) خریدها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  نکات اجرای درمان های متمرکز بر ایمپلنت

  نکات اجرای درمان های متمرکز بر ایمپلنت

  وبسایت دنسیکس: نکات اجرای درمان های متمرکز بر ایمپلنت 

  فکر می‌کنید که در آینده دندانپزشکان عمومی چه نقشی در ایمپلنتولوژی بازی خواهند کرد؟

  دکتر Renisk: «به نظر من، دندان پزشکان عمومی (GP) نقش مهمی در آینده ایمپلنت دندانپزشکی، بازی خواهند کرد. آمار نشان می‌دهد تعداد دندانپزشکان عمومی که در حال نصب ایمپلنتهای دندانی هستند در ایالات‌متحده هر سال رو به افزایش است، اما این آمار بسیار پایین تر از تعداد دندانپزشکانی است که در سراسر دنیا ایمپلنت قرار می‌دهند. تنها در حدود ۱۵ درصد از دندانپزشکان عمومی در ایالات متحده ایمپلنت گذاری می‌کنند، در حالی که تقریبا ۹۰ درصد از دندانپزشکان عمومی در سراسر جهان این کار را انجام میدهند. با متوسط نرخ رشد کاشت دندان حدود ۵ % تا ۸ % در سال، من معتقدم که در آینده، دندانپزشکان عمومی بیشتری با ایمپلنت گذاری سروکار خواهند داشت. دندانپزشکان عمومی برای ساخت ایمپلنت، در موقعیت مناسبی هستند، زیرا معمولاً اولین خط در ارزیابی بیمارانی با پوسیدگی پیشرفته، دندان‌های شکسته، نقص پروتزها، و نقص‌ در جویدن می‌باشند».

   فقدان مادر زادی دندان پیشین جانبی در یک مورد ایمپلنت

  شکل1. فقدان مادرزادی دندان پیشین جانبی در یک مورد ایمپلنت:

                  (a) قبل از عمل

                  (b) تصویر نهایی بعد ازعمل

                  (c) تصویر نهایی رادیوگرافی بعد از عمل

   

  آیا معتقدید که دندان‌پزشکان عمومی باید ایمپلنت گذاری انجام دهند؟

  دکتر Renisk: «مسلماً. اولاً، همه دندانپزشک عمومی مهارت قرار دادن ایمپلنت دندانی را دارند. بسیاری از دندانپزشکان عمومی بر این باورند که ایمپلنت دندانی برای یادگیری بسیار دشوار است و نیاز به عمل جراحی بزرگی دارد. این باور کاملاً غلط است. در اغلب موارد، کشیدن یک دندان یا پرکردن مجرای ریشه، کار خیلی سخت‌تری از قرار دادن یک ایمپلنت است. مشکل این کار، یادگیری تشخیص بیمار ایده‌آل و انتخاب کیس مناسب توسط دندانپزشکان، به خصوص در مراحل اولیه منحنی یادگیری آن‌ها است. به همین دلیل است که من تاکید زیادی بر برنامه‌ریزی درمان در موسسه ایمپلنت misch را دارم، همان طور که معتقدم این ارتباط مستقیم، با یک درمان ایمپلنت اختصاصی موفق و سودآور دارد. اگر یک دندانپزشک عمومی تفاوت بین یک بیمار مناسب و یک بیمار نامناسب را یاد بگیرد، می‌تواند درمان خود را در سطح بعدی انجام دهد. این یکی از دلایلی است که کتاب درسی من، اجتناب از مشکلات ایمپلنتولوژی دهانی (انتشار Elsevier)، بسیار موفقیت‌آمیز بوده‌است: این کتاب، یک بررسی جامع از مشکلات جراحی و پروتز گذاری با تاکید بر روی اتیولوژی، مدیریت و پیش‌گیری از آن‌ها است».

  ایمپلنت عقب فک پایینی

  شکل2. یک مورد ایمپلنت عقب فک پایینی:

                  (a) عدم موفقیت در پروتز عقبی فک پایینی (دندان های شماره 17 تا 20)

                  (b) جاگذاری ایمپلنت

                  (c) پایه پروتز نهایی

                  (d) پروتز ایمپلنت عقبی نهایی

   

  چطور ممکن است دندانپزشکان عمومی بیشتری در قراردادن ایمپلنت دندانی دخالت داشته باشند؟

  دکتر Renisk: «اولا، دندانپزشک عمومی باید در ایمپلنت دندانپزشکی به طور کافی آموزش ببیند. از آنجا که بسیاری از دانشجویان دندانپزشکی، در دوران تحصیل آموزش محدودی پیرامون ایمپلنت گذاری دریافت میکنند، بیشتر آن‌ها می‌توانند آنچه را که برای شروع کار نیاز دارند، به راحتی از طریق سمینارهای آموزشی دندانپزشکی یاد بگیرند. در موسسه misch، مطالعات ما نشان می‌دهد که ۹۸ درصد از فارغ التحصیلان، ایمپلنت گذاری انجام می‌دهند که منجر به افزایش 22 درصدی درآمد سالانه آنها شده است. دندانپزشکان فقط باید درک کنند که همه کیس ها شرایط درمان ایمپلنت را ندارند. به همین دلیل است که برنامه آموزشی ما به گونه‌ای تنظیم‌شده که شرکت کنندگان بتوانند روندهای مشخصی را بیاموزند که صریح و قابل‌پیش‌بینی هستند. بنابراین، توسعه یک بنیان قوی با اصول پذیرفته شده، اجازه می‌دهد که متخصص بالینی، با موفقیت و به طرزی قابل‌پیش‌بینی با بیماران رفتار کند».

   

  شروع کار گذاشتن ایمپلنت دندانپزشکی پرهزینه نیست؟

  دکتر Renisk :«قبلا، من قطعا با این بیانیه موافق بودم چون هر چیزی مرتبط با ایمپلنت گذاری دندان، پرهزینه بود (مثل ایمپلنت،قسمت های پروتزی‌، هزینه های لابراتواری و آموزش). اما خوشبختانه، زمانه تغییر کرده‌است!همکاری ما با آزمایشگاه‌های Glidewell، شرکت کنندگان misch ما می‌توانند با حداقل سرمایه‌گذاری اولیه، در ایمپلنت دندان‌پزشکی مشارکت داشته باشند. سابقاً، سرمایه‌گذاری اولیه بسیار زیاد بود. Glidewell به فارغ التحصیلان ما اجازه می‌دهد هر چیزی را که نیاز دارند (یک موتور ایمپلنت، هندپیس، سیستم ایمپلنت Hahn Tapered، یک کیت جراحی، و یک کیت پروتزی) با یک سرمایه‌گذاری که بسیار کم‌تر از هزینه فقط موتور ایمپلنت در گذشته هستند، در اختیار داشته باشند. علاوه بر این، Glidewell برای مواردی که سیستم Hahn tapered از آن استفاده می‌شود، به کار آزمایشگاه تخفیف می‌دهد. به نظر من، تا کنون زمانی بهتر از این برای شروع کار در این زمینه وجود نداشته است!»

  پروتز دندانی متکی بر ایمپلنت در فک پایینی

  شکل3. پروتز دندانی متکی بر ایمپلنت در فک پایینی

                  (a & b) پنج ایمپلنت در حد فاصل فورامن منتال طرفین قرار داده شد

                  (c) اسپلینت بار

                  (d) پروتز همراه با اتچمنت ها/قسمت های اتصال دهنده

                  (e) پروتز نهایی

   

   

  پزشکان از کجا بهترین بیماران را پیدا می‌کنند؟

  دکتر Renisk: «دندانپزشکان عمومی، هر روز بیماران بالقوه ایمپلنت را در مطب خود ویزیت می‌کنند. اما یک دندانپزشک باید یاد بگیرد که مزایای ایمپلنت را همراه با مضرات هر نوع برنامه درمان مرسوم، به بیماران خود توضیح دهد. به عنوان مثال، زمانی که تنها یک دندان از بین می‌رود، فواید زیادی برای قرار دادن یک ایمپلنت به جای آماده‌سازی دندان مجاور برای یک درمان پروتز ثابت وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که یک دندان پایه که برای یک روکش آماده شده‌است، ۱۴ % شانس توسعه پالپیت برگشت‌ناپذیر را دارد که مستلزم درمان اندودونتیک می‌باشد. این امر اغلب منجر به افزایش هزینه‌های بیمار یا از دست دادن اعتماد بیمار به پزشک می‌شود. در ارزیابی 10 سالۀ دوام دندان مصنوعی، بقای دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت، 25 درصد بیشتر از پروتزثابت بر پایه دندان طبیعی است. تقریبا دوام تمام ایمپلنتهای دندانی و موفقیت در پژوهش ها، میزان موفقیت ۹۵ % را برای ایمپلنت دندان نشان می‌دهد که بسیار بیشتر از هر نوع ایمپلنت دیگری است که در بدن قرار داده می‌شود».

  پیوند سینوسی و جایگذاری ایمپلنت

  شکل4. پیوند سینوسی و جایگذاری ایمپلنت:

                  (a) عکس رادیوگرافی قبل از عمل

                  (b) تصویر نهایی که نشان دهنده تقویت سینوسی و ایمپلنت می‌باشد.

   

  از 30 سال پیش، زمانی که سفر خود را در این عرصه آغاز کرده اید، چه چیزی بیشترین تغییر را داشته است؟

  دکتر Renisk: «مهم‌ترین تغییر در ایمپلنت دندانپزشکی، توانایی بازسازی مکان‌هایی بسیار در معرض خطر است که در گذشته تصور می‌شد غیر ممکن است. در روزهای اولیۀ ایمپلنت دندانپزشکی، بسیاری از بیماران به سادگی تشخیص داده میشدند که برای ایمپلنت دندان مناسب نیستند. با این حال، با فن‌آوری‌های جدید، روش‌های ساده شده و تکنیک‌های قابل پیش‌بینی ای که برای بازگرداندن بیماران به سلامت دندانی، در دسترس هستند، چشم‌انداز کاشت ایمپلنت به طور چشمگیری تغییر کرده‌است.

  روش‌های پیوند استخوان، در حال حاضر در دسترس هستند که کم خطرتر و کم‌تر پیچیده هستند. روش‌های مستند پیوند زدن سوکت ، به متخصص بالینی امکان نگهداری و احتمالاً، افزایش مقدار استخوان موجود پس از کشیدن دندان را می‌دهد. روش‌های بازسازی استخوانی با راهنمایی، از لحاظ فن‌آوری، با جایگزین‌های استخوانی قابل‌پیش‌بینی و عوامل رشد استخوان، تقویت شده‌اند. این کار باعث تسریع درمان سریع و قابل‌پیش‌بینی می‌شود. علاوه بر این CBCT و جراحی هدایت‌شده به هر دو روش، هم عمومی و هم متخصص دندانپزشکی، و این که چگونه بیماران با عمل جراحی و پروتز گذاری، برنامه‌ریزی و درمان می‌شوند، واقعاً تغییر کرده‌است».

  رادیوگرافی قبل از عمل

  شکل5. بارگذاری فوری

                  (a) رادیوگرافی قبل از عمل

                  (b) کشیدن دندان ها و قرار دادن ایمپلنت های ماگزیلا

                  (c) کشیدن دندان ها و قرار دادن ایمپلنت های مندیبل

                  (d) جایگذاری فوری پروتزهای هر دو فک

   

  استفاده از CBCT چگونه به دندانپزشکان عمومی برای درمان ایمپلنت دندانی کمک می‌کند؟

  دکتر Renisk :«استفاده ازCBCTبه پزشکان اجازه می‌دهد تا بیماران را با ایمپلنتهای دندانپزشکی، به شیوه ی قابل‌پیش‌بینی تری درمان کنند. اول، CBCT به متخصص بالینی اجازه می‌دهد تا مقدار دقیق استخوان موجود و کیفیت آن را تعیین کند. این باعث می‌شود که مرحله برنامه‌ریزی درمان آسان‌تر و دقیق‌تر از گذشته باشد. متخصصان بالینی، مورفولوژی دقیق استخوان را قبل از جراحی خواهد دانست. به دلیل این تکنولوژی، ممکن است نیاز به افزایش استخوان تشخیص داده، و می‌تواند از قبل، اندازه دقیق ایمپلنت تعیین شود. همچنین با استفاده از جراحی هدایت‌شده، ایمپلنتها می‌توانند مطابق با پروتزهای نهایی مورد نظر، قرار داده شوند. این امر منجر به پیچیدگی کم‌تر، زیبایی و نتایج کاربردی می‌شود. با عمل جراحی کاملا هدایت‌شده، اکنون ایمپلنت ها می‌توانند مستقیما با استفاده از جراحی جاگذاری شوند، که براساس برنامه‌ 3D تعاملی درمان پیش از جراحی است».

  نویسنده: Dr. Resnik

  انصراف از نظر
  آرشیو بلاگ