0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
نحوه استفاده از تهویه و فیلتراسیون هوا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در فضای داخلی

اکثریت قریب به اتفاق انتقال SARS-CoV-2 در داخل خانه اتفاق می افتد ، بیشتر آن از استنشاق ذرات معلق در هوا است که حاوی ویروس کرونا هستند. بهترین راه برای جلوگیری از شیوع ویروس در خانه یا محل کار ، دور نگه داشتن افراد آلوده است. اما انجام این کار زمانی دشوار است که حدود 40٪ موارد بدون علامت باشد و افراد بدون علامت هنوز هم ویروس کرونا را به دیگران منتقل کنند .

ماسک ها تاثیر خوبی جهت جلوگیری از انتشار ویروس در محیط دارند ، اما اگر فرد آلوده در داخل ساختمان باشد ، به ناچار مقداری ویروس به هوا انتشار پیدا میکند.  من استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه کلرادو بولدر هستم. بیشتر کارهای من به چگونگی کنترل انتقال بیماریهای عفونی منتقل شده توسط هوا در داخل منزل متمرکز شده است و از دانشگاه خودم ، مدارس بچه هایم و حتی قانونگذار ایالتی آلاسکا برای مشاوره در مورد چگونگی ایمن سازی فضاهای داخلی در این زمان پاندمی از من خواسته شده است.   هنگامی که ویروس به هوای داخل ساختمان وارد می شود، شما دو گزینه پیش رو دارید: هوای تازه را از بیرون وارد کنید یا ویروس را از هوای داخل ساختمان خارج کنید.

در صورت وجود چند نفر در داخل ساختمان ، باید حداقل شش بار در ساعت ، هوای بیرون با هوای داخل، جایگزین شود.

همه چیز درباره هوای تازه بیرون است

امن ترین فضای داخلی فضایی است که به طور مداوم هوای تازه خارج  جایگزین هوای مانده داخل اتاق شود.

در ساختمان های تجاری ، هوای خارج معمولاً از طریق سیستمهای گرمایش ، تهویه و تهویه هوا (HVAC) پمپ می شود . در خانه، هوای بیرون از  طریق پنجره ها و درب های باز و همچنین از دررزها و مخفیگاه های مختلف تراوش می شود.

به زبان ساده ، هرچه هوای بیرون و تازه درون ساختمان بیشتر باشد ، بهتر است. ورود افراد به داخل باعث هرگونه آلودگی در ساختمان می شود ، اعم از ویروس یا موارد دیگر ، و این امر جلوی انتشار آلودگی در محیط های بسته ای که افراد در نزدیکی هم قرار دارند را کاهش می دهد.  مهندسان محیط زیست مانند من با استفاده از معیاری به نام نرخ تبادل هوا ، مقدار هوای خارج از ساختمان را به داخل ساختمان اندازه  می زنند . این عدد تعداد دفعات جایگزینی هوای داخل ساختمان با هوای خارج در یک ساعت را تعیین می کند.  

در حالی که میزان دقیق آن به تعداد افراد و اندازه اتاق بستگی دارد ، اما اکثر کارشناسان تقریباً شش بار در هر ساعت تغییر هوا را برای یک اتاق 10 در 10 فوت با سه تا چهار نفر در نظر می گیرند. در یک بیماری همه گیر ، این باید بیشتر باشد ، زیرا یک مطالعه از سال 2016 نشان می دهد که نرخ 9 برابر در ساعت باعث کاهش شیوع SARS ، MERS و H1N1 در یک بیمارستان در هنگ کنگ می شود.     

بسیاری از ساختمان ها در ایالات متحده ، به ویژه مدارس ، نرخ تهویه توصیه شده را ندارند. خوشبختانه ، ورود بیشتر هوای بیرون به ساختمان بسیار آسان است. باز نگه داشتن پنجره ها و درها شروع خوبی است. قرار دادن یک فن در داخل یک پنجره می تواند تبادل هوا را نیز تا حد زیادی افزایش دهد. در ساختمانهایی که پنجره های قابل استفاده ندارند ، می توانید سیستم تهویه مکانیکی را تغییر دهید تا میزان پمپاژ هوا را افزایش دهد. اما در هر اتاقی ، هرچه تعداد افراد داخل بیشتر باشد ، باید سریعتر هوا عوض شود.   

از سطح CO2 می توان برای تخمین زدن ذرات حاوی ویروس کرونا  در هوای کهنه اتاق  استفاده کرد.


استفاده از CO2 برای اندازه گیری گردش هوا

بنابراین چگونه می توان فهمید که اتاقی که در آن هستید ، تبادل هوای کافی دارد یا خیر؟ در واقع محاسبه آن عدد کار بسیار سختی است. اما یک پروکسی برای اندازه گیری آسان وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. شما با هر بار بازدم ، CO2 به هوا رها می کنید. از آنجا که ویروس کرونا اغلب با تنفس ، سرفه یا گفتگو منتشر می شود ، می توانید از سطح CO2 استفاده کنید تا ببینید آیا اتاق با بازدم های بالقوه عفونی پر می شود یا خیر. سطح CO2 به شما این امکان را می دهد که ورود هوای آزاد بیرون به میزان کافی را تخمین بزنید .

در فضای باز ، سطح CO2 کمی بالاتر از 400 قسمت در میلیون (ppm) است. یک اتاق تهویه مناسب حدود 800 ppm CO2 خواهد داشت. بالاتر از آن نشانه آن است که اتاق ممکن است به تهویه بیشتری نیاز داشته باشد. سال گذشته ، محققان در تایوان در مورد تأثیر تهویه بر شیوع سل در دانشگاه تایپه گزارش دادند . بسیاری از اتاقهای این مدرسه کمبود تهویه داشتند و سطح CO2 آنها بالاتر از 3000 ppm بود. وقتی مهندسان گردش هوا را بهبود بخشیدند و سطح CO2 را زیر ppm 600 گرفتند ، شیوع آن کاملاً متوقف شد . طبق این تحقیق ، افزایش تهویه 97٪ کاهش انتقال را به عهده داشته است.    

از آنجا که ویروس کرونا از طریق هوا پخش می شود ، سطح بالاتر CO2 در یک اتاق احتمالاً به این معنی است که اگر فرد آلوده در داخل باشد احتمال انتقال بیشتر است. با توجه به مطالعه فوق ، توصیه می کنم سعی کنید سطح CO2 را زیر ppm 600 نگه دارید. شما می توانید CO2 متر خوبی را با قیمتی مناسب، آنلاین خریداری کنید. فقط مطمئن شوید که در 50 ppm دقیق هستند.    

تمیز کننده هوا

اگر در اتاقی هستید که نمی تواند هوای خارجی کافی برای رقیق سازی داشته باشد ، یک تمیز کننده هوا را درنظر بگیرید که اصطلاحاً تصفیه کننده هوا نیز نامیده می شود. این ماشین ها ذرات را از هوا خارج می کنند ، معمولاً از یک فیلتر ساخته شده از الیاف بافته شده محکم استفاده می کنند. آنها می توانند ذرات حاوی باکتری و ویروس را جذب کنند و  در نتیجه می توانند به کاهش انتقال بیماری کمک کنند.   

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده می گوید پاک کننده های هوا می توانند این کار را برای ویروس کرونا انجام دهند ، اما همه پاک کننده های هوا برابر نیستند. قبل از اینکه بیرون بروید و یکی بخرید ، موارد کمی وجود دارد که باید بخاطر بسپارید.

اگر اتاقی تهویه مناسبی نداشته باشد ، یک دستگاه تمیز کننده هوا یا تصفیه کننده هوا با یک فیلتر خوب می تواند ذراتی را که ممکن است حاوی ویروس کرونا باشد حذف کند.اولین نکته ای که باید به آن توجه شود این است که فیلتر پاک کننده هوا تا چه اندازه موثر است . بهترین گزینه شما پاک کننده ای است که از فیلتر ذرات معلق ( HEPA ) با بازده بالا استفاده می کند ، زیرا با این کار بیش از 99.97٪ از اندازه ذرات پاک می شود .  

دومین موردی که باید در نظر گرفت این است که پاک کننده تا چه حد قدرتمند است. هرچه اتاق بزرگتر باشد - یا افراد بیشتری در آن باشند هوای بیشتری باید تمیز شود. من با برخی از همکاران در هاروارد کار کردم تا ابزاری را برای کمک به معلمان و مدارس در تعیین میزان قدرت پاک کننده هوا برای اندازه های مختلف کلاس در اختیار شما قرار دهم . آخرین مورد قابل تأمل ، صحت ادعاهای مطرح شده توسط شرکت تولید کننده دستگاه تمیز کننده هوا است.

انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی پاک کننده های هوا را تأیید می کند ، بنابراین مهر و موم AHAM Verifide انتخاب خوبی برای شروع است. علاوه بر این ، شورای منابع هوایی کالیفرنیا لیستی از پاک کننده های هوا دارد که دارای گواهی ایمن و موثر هستند ، هرچند همه آنها از فیلترهای HEPA استفاده نمی کنند.  

هوا را تازه نگه دارید یا بیرون بروید

هم سازمان بهداشت جهانی و هم مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده می گویند که تهویه نامناسب خطر انتقال ویروس کرونا را افزایش می دهد.  اگر کنترل محیط داخلی خود را در دست دارید ، اطمینان حاصل کنید که هوای تازه کافی را از خارج که به داخل ساختمان گردش می کند ، دریافت می کنید. اگر تهویه کافی وجود داشته باشد ، یک مانیتور CO2 می تواند به شما کمک کند و اگر سطح CO2 شروع به بالا رفتن کرد ، برخی از پنجره ها را باز کنید و در بیرون استراحت کنید . اگر نمی توانید هوای کافی را به داخل اتاق برسانید ، تمیز کننده هوا ایده خوبی است. اگر یک تمیز کننده هوا تهیه کرده اید ، توجه داشته باشید که آنها CO2 را از بین نمی برند ، بنابراین حتی اگر هوا ایمن تر باشد ، سطح CO2 همچنان در اتاق زیاد است.  

اگر وارد یک ساختمان می شوید و احساس گرما ، گرفتگی و شلوغی می کنید ، احتمال تهویه کافی وجود ندارد. برگردید و  بیرون بروید . با توجه به گردش هوا و فیلتراسیون ، سعی کنید بهبود دهید شرایط را  در هرجایی که می توانید و دوری کنید از مکانهایی که امکان میسر کردن این امر را ندارید . می توانید ابزار قدرتمند دیگری را به مجموعه ابزارهای ضد ویروس کرونا اضافه کنید.

منبع: نسخه اصلی